Rodzaje protez i ich charakterystyka

Rodzaje protez i ich charakterystyka

13 czerwca, 2022 Wyłącz przez Redakcja

Białe, zdrowo wyglądające, błyszczące zęby to jeden z podstawowych wskaźników atrakcyjności. Zepsute i niepełne uzębienie potrafi w znakomity sposób postarzyć i oszpecić nawet młodą osobę. Ubytki w szczęce powstają w wyniku urazów mechanicznych, za sprawą daleko posuniętej próchnicy oraz w przebiegu niektórych chorób. Metody uzupełniania brakujących zębów są coraz skuteczniejsze i nowocześniejsze. Jakie rodzaje protez mamy do wyboru?

Rodzaje ruchomych protez zębowych – proteza akrylowa

Do cieszących się największą popularnością rodzajów protez należą ruchome protezy wykonane z akrylu. Na ich rozpowszechnienie duży wpływ ma przystępna cena i możliwość uzyskania refundacji z NFZ. Ruchome protezy zębowe posiadają jednak szereg wad związanych z ich użytkowaniem. Po pierwsze, są one ciałem obcym w jamie ustnej, do którego pacjent musi się przyzwyczaić. Dodatkowo, konieczne jest opanowanie umiejętności jedzenia i mówienia podczas użytkowania takiej protezy. Warto wiedzieć, że niekiedy proces taki trwa kilka miesięcy. Proteza ruchoma akrylowa może odpowiadać za dyskomfort śluzówki i dziąseł, poprzez wywoływany przez nią nacisk. Podczas korzystania z tego rodzaju sztucznej szczęki należy liczyć się także z koniecznością dodatkowego jej mocowania przy użyciu specjalnych kremów do protez.

Ruchome protezy zębowe – proteza na implantach

Proteza na implantach jest takim rodzajem protezy, do umocowania której korzysta się z umieszczonych w kościach szczęki implantów. Pośród protez na implantach można wyróżnić: protezę stałą na implantach oraz protezę ruchomą na implantach. Pierwsza z nich, jak sama nazwa wskazuje, jest na stałe przytwierdzona do umocowanych w szczęce implantów. Implanty służą jej jako elementy podtrzymujące mostek zębowy. Jest to rozwiązanie, które pozwala na odbudowanie dowolnej ilości zębów, nawet w przypadku całkowitego braku uzębienia. Jedynym warunkiem, jaki należy spełnić, są sprzyjające wykonaniu implantów warunki w kości szczęki. Jak się okazuje, wraz z wypadaniem zębów u części pacjentów z czasem dochodzi także do ubytków w kości, które uniemożliwiają stabilne umocowanie implantów.

Proteza na implantach ruchoma

To typ protezy, którego mechanizm działania jest identyczny jak w przypadku protezy stałej na implantach, z tym wyjątkiem, że proteza ta jest wyjmowana. Swymi zaletami, związanymi ze stabilnością, gwarantuje ona znacznie wyższy, niż w przypadku protezy akrylowej, komfort użytkowania.