Jak wygląda leczenie ortodontyczne?
15 listopada, 2019Decyzja o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego nie zawsze jest łatwa. Z pewnością warto się jednak na nie zdecydować – efekty bywają zaskakująco pozytywne i korzystnie przekładają się na życie pacjenta. Jak wygląda taka terapia?
Gdzie szukać pomocy?
Pierwszy krok to znalezienie właściwego specjalisty, który zajmie się korekcją danej wady zgryzu. Odpowiedni lekarz to klucz do sukcesu. Aby nie być rozczarowanym słabymi efektami terapii, trzeba postawić na usługi solidnego gabinetu (jak np. Ortodoncja Łódź). Bardzo ważne jest, aby specjalista był nie tylko wykwalifikowany i doświadczony, ale posiadał również szereg dodatkowych umiejętności i cech (dokładność, cierpliwość, umiejętność porozumienia z pacjentem). Sam gabinet także powinien być odpowiednio wyposażony. Warto przejrzeć więc oferty i wybrać punkt, który cieszy się dobrymi opiniami. Przykładem jest tu wspomniany ortodonta Łódź, czyli renomowany gabinet, z którego chętnie korzysta wiele osób.
Ortodoncja Łódź – rozpoczęcie leczenia
Po zgłoszeniu się do łódzkiego gabinetu ortodontycznego zostaje wyznaczona data pierwszej wizyty. Spotkanie to jest bardzo ważne – to właśnie wtedy odbywa się wywiad, wstępne badanie i diagnoza problemu. Ortodonta sprawdza między innymi ułożenie poszczególnych zębów, kości, stan dziąseł, a także stawy i mięśnie w obrębie jamy ustnej i twarzy. Ponadto wykonywane są również zdjęcia (m.in. pantomogram) oraz wycisk z żuchwy i szczęki. Dzięki temu możliwe jest lepsze rozpoznanie typu nieprawidłowości i określenie sposobu korekcji wady.
Kolejne wizyty
Następne spotkanie z lekarzem to kwestia ustalenia planu terapii. Ortodonta Łódź udziela pacjentowi informacji o zastosowanym rodzaju aparatu, kosztach i czasie trwania leczenia, dokładnym jego przebiegu itp. Niekiedy konieczne jest usunięcie niektórych zębów lub wyeliminowanie ubytków.
Kolejna wizyta to moment, w którym dochodzi do nałożenia aparatu ortodontycznego. Czas trwania tej czynności zależy od typu sprzętu. Aparat ortodontyczny Łódź to opcja ruchoma bądź stała. Druga wersja wymaga precyzyjnego zamocowania na zębach. Proces ten nie jest jednak bolesny ani uciążliwy dla pacjenta. Całość trwa zwykle nie dłużej niż godzinę. Dodatkowo ortodonta informuje o sposobie dbania o jamę ustną oraz wizytach kontrolnych, podczas których dokonuje się regulacji aparatu.
Zdjęcie aparatu ortodontycznego
Gdy terapia dobiegnie końca, specjalista usuwa aparat. Zdjęcie go nie oznacza jednak, że pacjenta nie obowiązuje już żadne działanie związane z leczeniem wady zgryzu. Niezbędne jest bowiem utrzymywanie efektów całej terapii – w tym celu stosuje się retencyjny aparat ortodontyczny Łódź. Nie jest on przytwierdzany na stałe, ale należy nosić go przez kilka lub kilkanaście godzin na dobę (zwykle na noc).