Na co zwrócić uwagę, wybierając monitory poleasingowe?

Na co zwrócić uwagę, wybierając monitory poleasingowe?

19 listopada, 2020 Wyłącz przez Redakcja

Nowe monitory od renomowanych producentów jak powszechnie wiadomo nie należą do najtańszych wydatków, dlatego też w ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają monitory używane. W dzisiejszych czasach do wyboru jest nie tylko używany sprzęt z giełd komputerowych i aukcji online. Coraz większą popularność zyskują także firmy, które oferują monitory poleasingowe.

Wielkość i format matrycy

Wybierając tanie monitory poleasingowe, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wielkość oraz format matrycy. Jeżeli chodzi o wielkość, to monitory dopierane są przede wszystkim do ich przeznaczenia. Pod uwagę należy wziąć także ilość wolnego miejsca do zagospodarowania. Do codziennego użytkowania w domowych warunkach w zupełności wystarczą monitory 17 i 19 calowe. Jeżeli chodzi o format, to największym zainteresowaniem cieszy się 16:9. Mowa tutaj oczywiście o panoramicznych ekranach w kształcie prostokąta. Format tego typu bez żadnego większego problemu poradzi sobie z odbiorem obrazu w jakości Full HD. Dla miłośników filmów i gier komputerowych zdecydowanie lepszym wyborem jest format 21:9. Monitory poleasingowe tego typu mogą zaoferować rozdzielczość 2560×1080 lub 3440×1440. Format 21:9 zapewnia bardzo wysoką szczegółowość obrazu i dość duży obszar roboczy.

Jaki rodzaj matrycy?

Wybierając monitory używane, warto zwrócić uwagę także na rodzaj matrycy. Najtańszym rozwiązaniem jak powszechnie wiadomo są matryce typu TN. Monitory wyposażone w matryce TN cieszą się olbrzymim zainteresowaniem nie tylko ze względu na bardzo niską cenę. Monitory tego typu w zupełności wystarczą do pracy biurowej. Dla użytkowników którym zależy na zdecydowanie większej jakości obrazu zdecydowanie lepszym wyborem są matryce IPS. Nie można zapominać także o matrycach VA, które są tak naprawdę kompromisem pomiędzy dwiema wcześniej wymienionymi technologiami. Tanie monitory z matrycami IPS oferują doskonały kontrast i szybki czas reakcji.

Jakie złącza?

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że przy wyborze monitorów poleasingowych należy zwrócić uwagę także na ilość dostępnych złączy. W dzisiejszych czasach standardem są oczywiście gniazda HDMI, dzięki którym do monitora można podłączyć nie tylko komputer, ale również odtwarzacz DVD albo konsolę do gier. Dla wielu użytkowników bardzo użyteczny może okazać się także port DisplayPort, dzięki któremu będzie można podłączyć kolejny ekran. Coraz więcej monitorów posiada dodatkowo gniazda USB i USB-C. W dużej mierze to właśnie dzięki nim będzie można szybko podłączyć dysk zewnętrzny albo pendrive.