Jak chronić twarz przed urazami?

Jak chronić twarz przed urazami?

22 kwietnia, 2021 Wyłącz przez Redakcja

W niektórych sytuacjach przepisy bhp wymagają noszenia przyłbicy ochronnej. Przyłbice bhp są wykonane z tworzywa sztucznego, a ich zadanie to ochrona twarzy przed urazami mechanicznymi. Ich konstrukcja zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort pracy.

Zastosowanie przyłbic bhp

Jest to ochrona na oczy, nos i usta, która zabezpiecza przed odpryskami i zakażeniem drogą kropelkową. Używa się je wszędzie tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo powstania urazu mechanicznego twarzy. Mogą to być prace spawalnicze, instalacyjne, a także prace ogrodnicze, bądź można je również wykorzystać w leśnictwie.

Przyłbica ochronna na twarz sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest maksymalna ochrona twarzy. Istnieje wiele modeli przyłbic ochronnych, które mają konkretne przeznaczenie. W spawalnictwie przyłbice bhp są podstawowym wyposażeniem ochrony osobistej.

Przyłbice spawalnicze

Przyłbica ochronna na twarz dla spawacza musi spełniać wysokie standardy ochrony i wymagane normy bezpieczeństwa. Jej zadanie to nie tylko ochrona twarzy, ale również układu oddechowego. Może być używana z kaskiem spawalniczym, który chroni skórę przed iskrami i promieniowaniem emitowanym przez łuk elektryczny.

Są dwa rodzaje przyłbic spawalniczych: pasywne i automatyczne. Przyłbice ochronne pasywne są proste w obsłudze, natomiast automatyczne zapewniają większy komfort pracy.

Przyłbice ochronne spawalnicze samościemniające posiadają czujniki optyczne i elektromagnetyczne, które reagują na siłę wykrytego łuku elektrycznego.

Niektóre przyłbice bhp spawalnicze mają funkcję nawiewu, która zapobiega gromadzeniu się gorącego powietrza wokół głowy, co umożliwia swobodne oddychanie.

Ochrona przed zakażeniem drogą kropelkową

Od czasu ogłoszenia pandemii, przyłbica ochronna na twarz to część zabezpieczenia przed zakażeniem drogą kropelkową. Należy ją nosić łącznie z maseczką jednorazową, która osłania nos i usta.

Przyłbice ochronne znalazły zastosowanie w placówkach służby zdrowia, gabinetach stomatologicznych, gabinetach kosmetycznych oraz wszędzie tam, gdzie jest kontakt z dużą ilością osób.

Przyłbica jest komfortowa w noszeniu, ale nie zapewnia takiej ochrony przed zakażeniem, jak maseczka jednorazowa.

Komfortowa ochrona

Konstrukcja przyłbicy zapewnia wygodne dopasowanie jej do obwodu głowy. Jest wykonana z lekkiego, przezroczystego tworzywa i umożliwia swobodne oddychanie. Posiada ergonomiczny kształt, nie ogranicza ruchów i nie uciska głowy.

Przyłbicę można zdejmować bez dotykania twarzy rękami. Jest to sprzęt wielokrotnego użytku, który czyści się płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu.