Usuwanie zęba – wszystko, co warto wiedzieć

Usuwanie zęba – wszystko, co warto wiedzieć

23 kwietnia, 2020 Wyłącz przez Redakcja

Skuteczne i bezbolesne leczenie stomatologiczne to dziś norma. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy jedynym rozwiązaniem staje się usunięcie zęba. Choć dentyści traktują tę opcję jako ostateczność, to mimo wszystko niejednokrotnie muszą wykonać ekstrakcję. Na czym polega taki zabieg?

Przyczyny usuwania zęba

Ekstrakcja, potocznie zwana wyrywaniem zęba, nie jest obecnie tak powszechna jak dawniej. W dzisiejszych czasach profesjonalne, dobrze wyposażone gabinety stomatologiczne (np. Klinika dentystyczna Wolsztyn) dysponują takimi narzędziami i metodami, że znacznie częściej w grę wchodzi leczenie kanałowe i wypełnianie ubytków. Całkowite pozbycie się zęba ma miejsce wtedy, gdy kość jest w tak złym stanie, że żadne dostępne techniki nie pozwalają na jej zachowanie. Jeśli zatem leczenie zęba staje się zupełnie niemożliwe, Stomatolog Wolsztyn oferuje usługi związane z ekstrakcją. Bardzo często decyzja taka podejmowana jest m.in. przy silnych stanach zapalnych miazgi zębowej, martwicy, ropniach przyzębia, zgorzeli, złamaniach, a także różnego rodzaju zakażeniach wywołanych bakteriami. Specjalista może również usunąć ósemkę (ząb mądrości) oraz tzw. nadprogramowy ząb, który pojawił się u pacjenta dodatkowo, np. z powodu nieprawidłowości rozwojowej. Dentysta Wolsztyn wykonuje niekiedy także ekstrakcję uzębienia mlecznego, które nie chce samodzielnie wyjść, blokując tym samym miejsce wyżynającym się zębom stałym. W niektórych przypadkach również leczenie ortodontyczne nakłada konieczność wcześniejszego usunięcia określonych zębów.

Zabieg usuwania zęba

Wielu pacjentów odczuwa lęk przed ekstrakcją zęba. Zabieg wywołuje obawy dotyczące bólu. Jednak Stomatolog Wolsztyn to miejsce, w którym usuwanie zęba przeprowadzane jest w jak najbardziej komfortowy dla pacjenta sposób. Przede wszystkim chodzi tu o zastosowane środki przeciwbólowe, eliminujące odczuwanie nieprzyjemności. Klinika dentystyczna Wolsztyn robi wszystko, aby czynności wykonywane były sprawnie i w jak najkrótszym czasie, co sprzyja zmniejszaniu stresu i łagodzeniu niemiłych doznań. Po zrobieniu zastrzyku w celu miejscowego znieczulenia, stomatolog chwyta ząb za pomocą specjalistycznych narzędzi i wykonuje określone ruchy. Dzięki temu można po chwili wyjąć kość z zębodołu. Całość zostaje także oczyszczona, a sącząca się krew – zatamowana. Dentysta Wolsztyn przykłada dużą wagę do tego, aby zabieg przeprowadzony był na jak najwyższym poziomie. Dzięki temu obniża się prawdopodobieństwo pojawienia się komplikacji i powikłań po usunięciu zęba.