Mity na temat próchnicy

Mity na temat próchnicy

19 marca, 2020 Wyłącz przez Adamin

Próchnica w zasadzie dotyczy każdego z nas – to spokojnie może powiedzieć każdy dentysta Kraków. Niestety okazuje się bowiem, że ta choroba zęba będzie dotyczyła każdego przynajmniej raz w życiu. Jak na tak popularną chorobę, to naprawdę bardzo mało o niej wiemy. Co zatem warto wiedzieć o próchnicy? Poniżej przedstawione zostaną najważniejsze mity na jej temat.

1) Próchnica nie ma nic wspólnego z bakteriami

Przede wszystkim, warto podkreślić, że próchnica to właśnie jak najbardziej choroba bakteryjna. W naszej jamie ustnej na co dzień są bakterie – jest to sprawa jasna i dość oczywista. Jednak jeśli dojdzie do ich niekontrolowanego namnażania, zmieni się stosunek między poszczególnymi typami bakterii, zmieni się pH jamy ustnej itp. to dochodzi właśnie do próchnicy, czyli do demineralizacji i proteolizy tkanek twardych zęba.

Jak to ująć prościej? Otóż jak tłumaczy stomatolog Kraków w skrócie – normalnie bakterie są w stanie uśpienia. Jednak widząc cukier na zębach, resztki pożywienia itp. od razu zaczynają to jeść i się namnażać w danym miejscu. Tak powstaje próchnica.

Co jest dość istotne, to fakt, ze to, że próchnica zaczyna boleć z dnia na dzień nie oznacza wcale, że nie rozwijała się wcześniej. Każdy stomatolog Kraków powie tutaj, że próchnica potrzebuje czasu, aby się rozwinąć, a boli, bo poprzez działania bakterii w pewnym momencie dochodzi do odsłonięcia zakończeń nerwowych w miazdze.

2) Ząb z próchnicą musi koniecznie boleć

No właśnie nie musi. Jak wyjaśni to dentysta Kraków – boleć zacznie dopiero wtedy, jak odsłonią się końcówki nerwów. Poza tym, niektóre osoby słabiej odczuwają ból.

Dlatego tak istotna jest klinika dentystyczna Kraków, a w niej regularne przeglądy. Dzięki temu naprawdę mamy szansę uniknąć chodzenia z ubytkiem przez kilka miesięcy.

3) Ząb z próchnicą najwyżej będzie martwy i wypadnie

Owszem, kiedyś taki ząb w końcu obumrze i wypadnie. Ale może wówczas wcale nie być już potrzebna klinika dentystyczna Kraków, lecz szpital i to szybko. Nie zapominajmy, że próchnica to w istocie infekcja bakteryjna zęba. Dlatego też niestety może ona zainfekować cały organizm, miejsce dookoła zęba dając ropień, jeden narząd np. serce itp. Podsumowując, ubytki trzeba leczyć!

4) Powikłania próchnicy dotyczą tylko osób zaniedbanych, starszych

Co bardzo ważne, takie powikłania próchnicy jak ropień itp. wcale nie dotyczą tylko i wyłącznie osób starszych czy schorowanych. One nawet mogą się zdarzyć u osób w sile wieku! Trzeba o tym obowiązkowo pamiętać i leczyć zęby!