Jakie zastosowanie ma przełącznik faz?

Jakie zastosowanie ma przełącznik faz?

16 czerwca, 2021 Wyłącz przez Redakcja

Ręczne przełączniki faz mają bardzo wiele zalet, dlatego też cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Pomimo olbrzymiej popularności mało osób zdaje sobie sprawę jednak z tego, jakie zadania spełniają te urządzenia i jakie jest ich zastosowanie. W niniejszym artykule można znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Jakie zastosowanie?

Ręczny przełącznik faz wykorzystywany jest przede wszystkim do podłączania zapasowej linii zasilania. Dzięki przełącznikom można liczyć na nieprzerwaną pracę poszczególnych urządzeń. Automatyczny przełącznik faz, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia automatyczne przełączenie się na rezerwową linię zasilania w sytuacji, gdy główna faza transformatora jest przeciążona. Przełączniki faz najczęściej można spotkać w biurach i w pomieszczeniach produkcyjnych. To właśnie te proste urządzenia umożliwiają bezproblemową pracę zautomatyzowanych systemów.

Gdzie wykorzystywany jest automatyczny przełącznik faz?

Automatyczny przełącznik faz zapewnia pracę nowoczesnych urządzeń monitorujących i sterujących. Przełączniki odgrywają ważną rolę w przypadku urządzeń dyspozytorskich i różnorodnych obiektów łączności. Pełnią one ważną rolę w zaawansowanych systemach wentylacji. Przełączniki faz wykorzystywane są coraz częściej w medycynie. To właśnie one obsługują aparaturę podtrzymującą życie i instalacje spacerowe, które odpowiedzialne są za przechowywanie leków. Ręczny przełącznik faz wykorzystywany jest także na szeroką skalę w domach prywatnych. Urządzenia tego typu umożliwiają nieprzerwaną pracę nowoczesnych kotłów gazowych, systemów bezpieczeństwa i systemów odpowiedzialnych za nadzór wideo. Praktycznie każdy nowoczesny kompleks sterowania domem korzysta z dobrodziejstwa przełączników faz.

O czym należy pamiętać?

Osoby, które chcą skorzystać z olbrzymiego potencjału przełączników faz powinny pamiętać o tym, że tego typu urządzenia mogą podłączyć jedynie specjaliści, którzy posiadają stosowną wiedzę i umiejętności. Nawet najmniejsze błędy w podłączeniu, mogą spowodować nie tylko zwarcia, ale również poważne zagrożenie zdrowia. Przełączniki fazowe są tak naprawdę urządzeniami modułowymi, które instaluje się za pomocą popularnych szyn DIN. Przed samym przełącznikiem należy oczywiście zainstalować wyłącznik trójfazowy. Sam sposób podłączenia poszczególnych obwodów wtórnych uzależniony jest od wybranego modelu wyłącznika, a dokładniej mówiąc od jego parametrów technicznych. Bardzo ważne jest również to, aby postawić na przełączniki od renomowanych producentów, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów.