Uprawnienia SEP – jak zaliczyć egzamin SEP?

Uprawnienia SEP – jak zaliczyć egzamin SEP?

27 maja, 2021 Wyłącz przez Redakcja

Aby otrzymać uprawnienia SEP, trzeba podejść najpierw do egzaminu. Dopiero jego pozytywne zaliczenie pozwala na otrzymanie odpowiedniego zaświadczenia. Jak zaliczyć egzamin SEP bez trudności?

Jak uzyskać uprawnienia SEP?

Kursy SEP, które prowadzone są w trzech głównych kategoriach, czyli G1, G2 oraz G3, kończą egzaminy SEP. Zadaniem egzaminu jest sprawdzenie wiedzy kursanta przed nadaniem mu uprawnień. Gdy egzamin zostanie pozytywnie zaliczony, wtedy nadawane są odpowiednie uprawnienia, które potwierdzają posiadane kwalifikacje.

Pierwszym krokiem, aby uzyskać uprawnienia SEP, jest zapisanie się na kurs SEP w jednej z trzech kategorii, na przykład G1 nadającej uprawnienia elektryczne. W ramach szkolenia najczęściej organizowany jest egzamin SEP, dlatego nie trzeba udawać się do niego do innej placówki, by go zaliczyć. To najwygodniejsza opcja, ponieważ wtedy można jednocześnie wziąć udział w kursie i otrzymać uprawnienia po zaliczeniu egzaminu.

Jak organizowane są egzaminy SEP?

Osoby pragnące uzyskać albo odnowić uprawnienia SEP egzamin zaliczają w formie ustnej. Komisja SEP zadaje wtedy kilka pytań dotyczących zakresu kursu, na przykład dotyczące działania urządzeń, instalacji i sieci energetycznych albo elektrycznych.

Warto wskazać, że w obecnej sytuacji epidemicznej wybrane ośrodki szkoleniowe zajmują się także organizacją szkoleń online. W tym przypadku egzaminy SEP również organizowane są internetowo. Jest to wygodna opcja, biorąc pod uwagę fakt, że można wtedy ograniczyć interakcje społeczne, a tym samym zredukować ryzyko zakażenia koronawirusem. Taka forma zajęć i egzaminów jest też często preferowana przez kursantów, ponieważ oszczędza czas na dojazdach do ośrodka i jest wygodniejsza.

Egzamin SEP – pytania egzaminacyjne

Dla osób chcących otrzymać uprawnienia SEP egzamin nie powinien być trudny. Obejmuje on podstawowe pytania związane z wybraną kategorią kursów. Pytania mogą dotyczyć różnych kwestii, między innymi właściwego przygotowania do pracy, spraw technicznych, BHP, urządzeń i narzędzi stosowanych podczas pracy na danym stanowisku.

Przykładowe pytania, jakie może zawierać egzamin SEP, można znaleźć online, dlatego można zapoznać się z nimi bliżej, aby dowiedzieć się, jaka wiedza jest potrzebna, aby otrzymać uprawnienia SEP w konkretnej kategorii.

Zdecydowana większość kursantów podchodzących do egzaminów SEP zalicza je bez trudności, dlatego dla uważnego kursanta, który posiada odpowiednią wiedzę w ramach wybranego kursu, otrzymanie uprawnień nie jest skomplikowane.