Dlaczego warto posiadać uprawnienia SEP?

Dlaczego warto posiadać uprawnienia SEP?

21 maja, 2021 Wyłącz przez Redakcja

SEP, czyli Stowarzyszenie Elektryków Polskich jest organizacją, która powstała nie tylko w celu zrzeszenia wszystkich osób pracujących w zawodzie elektryka, ale również po to, aby stanowić realne wsparcie w rozwoju zawodowym. Stowarzyszeni to organizuje wielu kursów, szkoleń, a także wystawia odpowiednie certyfikaty, które stanowią potwierdzenie konkretnych umiejętności.

Dlaczego uprawnienia SEP są ważne?

Stowarzyszenie Polskich Elektryków istnieje nieprzerwanie już od 1919 roku. Przez te wszystkie lata obok szkolenia elektryków zajmuje się również opracowywaniem właściwych przepisów, dlatego certyfikaty, które wydaje mają bardzo duże znaczenie na rynku pracy.

Uprawnienie SEP jest potwierdzeniem znajomości odpowiednich przepisów, a także posiadania kwalifikacji i umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu. Osoby, które posiadają certyfikaty wystawione przez SEP łatwiej znajdują zatrudnienie i często posiadają większe szanse na awans czy rozwój w danej firmie.

W jaki sposób można uzyskać uprawnienia sepowskie?

Uprawnienia sepowskie można uzyskać jedynie poprzez zdanie właściwego egzaminu. Przystąpić do niego może każda osoba, która pracuje w zawodzie elektryka lub która dopiero zamierza rozpocząć swoją karierę. SEP stawia jedynie dwa warunki, które należy spełnić, jest to pełnoletniość oraz posiadanie minimum podstawowego wykształcenia.

Przed przystąpieniem do egzaminu można zdecydować się na uczestnictwo w krótkim kursie, na którym omówione zostaną wszystkie niezbędne zagadnienia. Nie jest to jednak obowiązkowe. Osoby, które czują się pewnie i posiadają wystarczającą wiedzę mogą zapisać się na sam egzamin.

Egzamin SEP bez kursu

Wiele osób przed przystąpieniem do egzaminu decyduje się na uczestnictwo w specjalnym kursie. Jednak można również zdawać egzamin SEP bez kursu przygotowawczego. Jest to wygodna opcja zwłaszcza dla osób, które mieszkają w dużej odległości od ośrodków prowadzących takie szkolenia. Z uczestnictwa w zajęciach rezygnują również często osoby, które posiadają długi staż pracy, a podejście do egzaminu jest dla nich konieczne w celu odnowienia uprawnień. Jednak nawet osoby posiadające wieloletnie doświadczenie w pracy, decydując się na przystąpienie do samego egzaminu powinny sprawdzić obowiązujące w danym momencie wytyczne.

Każde uprawnienie SEP jest potwierdzone odpowiednim certyfikatem. Warto jednak zaznaczyć, że są one ważne przez 5 lat, po tym okresie niezbędne jest ponowne podejście do egzaminu organizowanego przez stowarzyszenie.