Skutki nieleczenia zębów

Skutki nieleczenia zębów

28 lutego, 2020 Wyłącz przez Adamin

Według stomatologów pacjenci z reguły nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotną rolę dla funkcjonowania całego organizmu odgrywa dobry stan zębów i jamy ustnej. Zazwyczaj sprowadzają problem do bólu czy nieestetycznego ubytku bądź przebarwienia. Jakie mogą być inne konsekwencje nieleczonych zębów?

Co może próchnica?

Najczęstsza choroba uzębienia wywoływana jest bakteriami, które szybko mnożą się w jamie ustnej. Brak higieny może powodować ich przenoszenie w głąb organizmu. Klinika dentystyczna Kraków, która zajmuje się eliminowaniem próchnicy, często ostrzega pacjentów przed lekceważeniem tego problemu. Istnieje bowiem spore ryzyko wystąpienia poważniejszych chorób i dolegliwości. Próchnica to często powód infekcji w obrębie gardła, nosa, uszu i zatok. Bakterie mogą atakować również płuca i układ pokarmowy, a także wywoływać ciężkie stany zapalne w wielu organach, m.in. w nerkach i sercu. Zdarza się, że wskutek nieleczonych zębów pojawia się sepsa lub zapalenie opon mózgowych. Stomatolog Kraków podkreśla również, że zbagatelizowanie próchnicy może spowodować dodatkowe schorzenia w jamie ustnej (zapalenie okostnej, ropień).

Chore dziąsła

Poza zębami dość powszechnym problemem bywają schorzenia i stany zapalne dziąseł. One również wymagają odpowiedniej terapii, a rezygnacja z leczenia np. paradontozy może, podobnie jak w przypadku próchnicy, wywołać ogromne spustoszenie w organizmie. Dentysta Kraków zaleca zatem jak najszybsze zgłaszanie się do gabinetu – w przeciwnym wypadku pacjentowi grozi szereg nieprzyjemności. Jedną z nich jest choroba wieńcowa, a także wzrost niebezpieczeństwa związanego z zawałem i udarem mózgu. Ponadto choroby przyzębia i dziąseł to także niejednokrotnie czynnik sprzyjający wystąpieniu cukrzycy.

Braki w uzębieniu

Strata zęba nie jest łatwa, zwłaszcza że kłopot nie dotyczy jedynie wyglądu. Wywołane np. urazem mechanicznym pęknięcie, wybicie czy złamanie zęba powoduje po jakimś czasie wady zgryzu. Ich efektem są problemy z prawidłowym oddychaniem, mówieniem, przeżuwaniem i połykaniem pokarmu. Często pacjenci skarżą się wówczas np. na uciążliwe chrapanie, bóle głowy, bezdechy senne, problemy z trawieniem. Klinika dentystyczna Kraków zajmuje się pomocą w takich sytuacjach. Rozwiązaniem są różnego typu protezy, aparaty korekcyjne, korony lub licówki.

Dentysta Kraków, czyli jak zapobiegać powikłaniom?

Oczywiście najważniejszą sprawą jest stosowanie podstawowych zasad higieny. Codzienne, precyzyjne szczotkowanie, płukanie oraz czyszczenie zębów i języka to absolutna konieczność. Bardzo istotne jest też regularne chodzenie do dentysty. Najlepiej wybrać renomowany, nowoczesny gabinet (np. Stomatolog Kraków), w którym można liczyć na przeprowadzenie wielu zabiegów o różnorodnym charakterze, a także badań i przeglądów kontrolnych.