Leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży

29 maja, 2020 Wyłącz przez Redakcja

Ciąża nie jest żadnym przeciwwskazaniem do leczenia zębów, wręcz przeciwnie, właśnie w tym okresie należy szczególnie zadbać o zęby.

Ciąża a zęby

Planując ciążę najlepiej jest wyleczyć wszystkie ubytki wcześniej, potem wystarczą tylko wizyty kontrolne. Jest to bardzo ważne, ponieważ w okresie ciąży występuje wiele niekorzystnych dla zębów czynników:
• zmiany hormonalne,
• nudności i wymioty,
• dieta.

Zmiany hormonalne są zjawiskiem zupełnie naturalnym, niestety niekorzystnie wpływają na zęby, a przede wszystkim dziąsła. Stają się one bardzo wrażliwe i trudno je wyczyścić. Dentysta Kraków poleca stosowanie bardzo miękkich szczoteczek i nici dentystycznych, które pozwalają na dokładne wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Niektóre kobiety w pierwszym okresie ciąży cierpią na poranne nudności i wymioty. Największym błędem jest bezpośrednie mycie zębów po wymiotach, ponieważ kwasy żołądkowe demineralizują szkliwo i łatwo ulega uszkodzeniu. Stomatolog Kraków radzi, by najpierw przepłukać zęby płynem do higieny jamy ustnej a myć je dopiero po upływie 20 minut.

Wiadomo, że w okresie ciąży kobiety mają bardzo różne smaki, raz mają ochotę na słodkie, innym razem na potrawy kwaśne. Takie zróżnicowanie niekorzystnie działa na szkliwo, dlatego zęby trzeba płukać zaraz po ich zjedzeniu.

Klinika dentystyczna Kraków

Zęby można leczyć przez całą ciążę, ale najlepiej jest to robić w drugim trymestrze i na początku trzeciego. Najlepsza jest klinika dentystyczna Kraków, w której pracuje doświadczony stomatolog Kraków i w której można wykonać dodatkową diagnostykę.

W zasadzie w okresie ciąży można wykonywać pełen zakres leczenia stomatologicznego. Przeciwwskazaniem mogą być czynniki indywidualne, ale o tym decyduje dentysta Kraków. To do niego należy dobranie odpowiednich lekarstw i środków, bo oczywiście nie wszystkie zalecane są dla kobiet ciężarnych. Pod uwagę bierze przede wszystkim bezpieczeństwo ciąży i dziecka.

To właśnie ze względu na bezpieczeństwo stomatolodzy nie zalecają w okresie ciąży wybielania zębów i wykonywania prześwietlenia RTG, chociaż może być ono wykonane z zachowaniem określonych środków bezpieczeństwa.

Jak dbać o zęby w okresie ciąży i karmienia piersią

Najważniejszym czynnikiem osłabiającym zęby jest ich demineralizacja. Dziecko do kształtowania układu kostnego czerpie wapń z organizmu matki. To właśnie z tego powodu powinna wzbogacić swoją dietę w produkty mleczne, zwłaszcza jogurty, sery białe, mleko. Dużo wapnia zawiera także siemię lniane oraz jarmuż.

Choć po porodzie przybywa obowiązków i młode mamy ciągle narzekają na brak czasu, to warto, by znalazły czas na wizytę w klinie. Lekarz oceni stan zębów i ewentualnie zaleci odpowiednie postępowanie.