Dlaczego warto zainwestować w szkolenie SEP?

Dlaczego warto zainwestować w szkolenie SEP?

27 stycznia, 2022 Wyłącz przez Redakcja

Każde ukończone szkolenie to dodatkowe atuty na rynku pracy. Jednym ze szkoleń, które daje uprawnienia niezwykle cenione przez każdego pracodawcę, to kursy SEP. Dlaczego warto ukończyć kurs tego typu?

Czym są uprawnienia SEP?

Uprawnienia SEP to państwowe kwalifikacje zawodowe, które pozwalają na pracę na określonych stanowiskach w szeroko pojętym sektorze energetycznym. W zależności od rodzaju odbytego szkolenia, można uzyskać kwalifikacje energetyczne (elektryczne), cieplne lub gazowe. Otrzymuje się je po zdanym egzaminie państwowym, a potwierdzeniem jest certyfikat kwalifikacji zawodowych.
Osoba z uprawnieniami może pracować w eksploatacji lub dozorze urządzeń, instalacji lub sieci odpowiedniego sektora.
Trzeba też pamiętać, że uprawnienia SEP nie są bezterminowe i wygasają po 5 latach. Aby je dalej mieć, należy powtórnie podejść do państwowego egzaminu.

Szkolenia SEP – dla kogo i jak wygląda?

Uprawnienia SEP może uzyskać osoba pełnoletnia, która ma co najmniej wykształcenie podstawowe. Te warunki są konieczne, aby zapisać się na kurs SEP, a następnie przystąpić do państwowego egzaminu.
Szkolenie SEP odbywa się w ciągu jednego dnia i trwa zwykle około 4 godzin. Uczestnicy otrzymują dużą dawkę wiedzy teoretycznej oraz praktycznej z zakresu instalacji elektrycznych, gazowych lub cieplnych. Szkolenie dobrze przygotowuje nie tylko do przyszłej pracy, ale także do państwowego egzaminu.
Szkolenie SEP kończy państwowy egzamin przed państwową komisją. Jego pozytywny wynik oznacza uzyskanie stosownych uprawnień. Stosowny certyfikat, potwierdzający zdobyte uprawnienia, wystawia Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

Jak wybrać najlepsze szkolenia SEP?

Decydując się na kurs SEP, warto zadbać, aby był on jak najlepszej jakości. Na co należy zwrócić uwagę, przy wyborze kursu?
Obecnie kursy SEP są dostępne zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. Ta druga forma jest szczególnie polecana osobom, które nie mają w pobliżu dobrego ośrodka, oferującego takie szkolenia.
Wybierając szkolenie należy zwrócić uwagę na prowadzących. Powinni oni mieć nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także i praktyczne doświadczenie. Ważne są także dobre materiały szkoleniowe.
Przed wyborem szkolenia dobrze jest zapoznać się z opiniami, jakie na temat placówki kształcącej mają absolwenci kursów. To pomoże wybrać optymalną opcję szkolenia.