Zdobycie uprawnień sepowskich

Zdobycie uprawnień sepowskich

26 sierpnia, 2021 Wyłącz przez Redakcja

Szkolenia sepowskie już od wielu lat cieszą się w naszym kraju bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma co się dziwić, ponieważ konkurencja na rynku pracy jest naprawdę ogromna, a każdy tylko szuka sposobów, które wyróżnią jego CV na tle innych kandydatów.

Czy warto iść na kurs?

Uprawnienia elektryczne są również przydatne w codziennym życiu, dlatego warto się zapisać na kurs i zdobyć nowe kwalifikacje. Szkolenie jest bardzo krótkie i trwa z reguły jeden dzień. Kilkanaście godzin to wystarczający czas, żeby zdobyć wiedzę potrzebną do zaliczenia egzaminu. Oczywiście dla niektórych osób może to być za mało, ale nie ma się czym przyjmować, ponieważ do egzaminu można podchodzić nieskończoną ilość razy. Oznacza to, że nawet jeśli podwinie się noga to nie trzeba się o nic martwić, gdyż wystarczy uiścić opłatę i można zdawać egzamin drugi raz. Głównym celem szkolenia SEP są oczywiście uprawnienia G1, czyli elektryczne, które otrzymuje się razem z dyplomem po zdanym egzaminie. Dyplom umożliwia wykonywanie pracy, której dotyczył kurs. W certyfikacie powinny być dokładnie wskazane czynności, które właściciel dyplomu może wykonywać. Jeżeli na danym stanowisku są urządzenia, które pracują pod napięciem wyższym niż 1kV to posiadanie uprawnień sepowskich jest obligatoryjne. Mówią o tym przepisy prawne oraz BHP, dlatego trzeba bezwzględnie ich przestrzegać.

Obsługa urządzeń elektrycznych

Pracodawca nie powinien dopuścić do obsługi urządzeń elektrycznych pracownika, który nie posiada uprawnień SEP. W przeciwnym wypadku, jeśli zdarzy się wypadek to cała odpowiedzialność spada na pracodawcę i wtedy to on musi pokryć wszelkie szkody oraz zapłacić odszkodowanie. Uprawnienia SEP do 1kV są bardzo ważne i umożliwiają pracę przy urządzeniach elektrycznych. Dostać się na kurs nie jest problemem, ale pozytywne zdanie egzaminu może sprawić niektórym osobom trudności. Warto dodać, że w ostatnich latach modne stały się kursy online, które umożliwiają przygotowanie się do egzaminu we własnym domu. Są one na pewno bardziej wygodne, ale kursant musi wtedy samodzielnie się zmobilizować do pracy i nauki. Dla kogoś, kto całe życie chce zostać elektrykiem, zaliczenie takiego egzaminu nie powinno być żadnym problemem. Pozytywny wynik egzaminu pozwala odebrać świadectwo, które powinno być gotowe w ciągu 14 dni od zakończenia szkolenia. Kursy sepowskie są ważne również dla osób zajmujących stanowiska kierownicze.