Higiena jamy ustnej – najczęściej popełniane błędy

Higiena jamy ustnej – najczęściej popełniane błędy

16 stycznia, 2020 Wyłącz przez Adamin

Choć higiena jamy ustnej wydaje się prosta, mnóstwo osób ma z nią problem. Stomatolodzy podkreślają, że wielu pacjentów dba o zęby w nieprawidłowy sposób, czego efektem jest próchnica. Jakie błędy należą do najczęściej popełnianych?

Brak systematyczności, kiepska technika

Głównym błędem jest oczywiście zbyt rzadkie mycie zębów. Przeprowadzane badania wykazują, że spore grono ludzi robi to bardzo nieregularnie lub wcale. Zęby powinno się czyścić obowiązkowo rano i wieczorem, ale warto robić to także po posiłkach. Dzięki temu z powierzchni kości i przestrzeni między nimi usuwane są resztki pokarmowe, co minimalizuje namnażanie bakterii wywołujących próchnicę. Problemem bywa również technika mycia. Wiele osób czyści zęby bardzo niedokładnie, w efekcie czego zęby pozostają brudne. Najlepiej poprosić o wskazówkę specjalistę – dentyści, których zatrudnia np. Klinika Stomatologiczna Kraków chętnie udzielają pacjentom porad w tym zakresie. Warto dodać, że higiena jamy ustnej obejmować musi nie tylko zęby, ale także język i dziąsła.

Złe akcesoria

Kolejna kwestia dotyczy używania nieodpowiednich produktów. Gabinety stomatologiczne Kraków często odwiedzane są przez pacjentów, których problem z uzębieniem wynika z zastosowania złej szczoteczki. Chodzi tu głównie o rodzaj i twardość włosia. Zbyt delikatna szczotka może myć niedokładnie, z kolei przesadnie twarda – źle wpływać na szkliwo i dziąsła. Klinika Dentystyczna Kraków to miejsce, w którym można uzyskać wsparcie również w tym zakresie. Lekarz weźmie pod uwagę kilka czynników (np. czy pacjent skarży się na krwawienie, kamień nazębny lub inne dolegliwości) i na tej podstawie pomoże dobrać odpowiednią szczoteczkę. Przy okazji warto również zapytać o stosowanie nici dentystycznej, wybór pasty czy płynu do płukania jamy ustnej.

Codzienne nawyki

Higiena jamy ustnej wiąże się z codziennymi nawykami dotyczącymi np. diety lub używek. Pacjentom będącym nałogowymi palaczami lub spożywającym nadmierne ilości kawy gabinety stomatologiczne Kraków oferują wiele usług np. profesjonalne wybielanie, usuwanie kamienia, nakładanie licówek. Warto wziąć pod uwagę, że papierosy i ciemne napoje powodują silne odbarwienia zębów. Z kolei ubytki to wynik niezbilansowanej diety i jedzenia zbyt dużej ilości słodyczy. Klinika Dentystyczna Kraków zajmuje się nowoczesnym i skutecznym leczeniem próchnicy, ale warto zapobiegać powstawaniu nieprawidłowości.

Rzadkie kontrole

Ostatnia sprawa to rzadkie przeglądy uzębienia. Jama ustna powinna być kontrolowana przez specjalistę minimum 2-krotnie w ciągu roku. Klinika Stomatologiczna Kraków z powodzeniem prowadzi działania profilaktyczne. Lekarze zachęcają swoich pacjentów do regularnych odwiedzin gabinetu w celu sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku.