Dlaczego Polacy boją się dentysty?

Dlaczego Polacy boją się dentysty?

28 grudnia, 2019 Wyłącz przez Redakcja

Niejedna klinika stomatologiczna Kraków gości w swoich progach pacjentów, którzy panicznie boją się wizyty u stomatologa. Warto zastanowić się, z czego wynika taki problem. Na szczęście odpowiednie podejście stomatologa może zmienić odczucia pacjenta odnośnie wizyty, która przecież co jakiś czas jest konieczna.

Strach pacjentów – z czego wynika?

Dentysta Kraków w teorii nie jest niczym strasznym, jednak w praktyce nawet połowa pacjentów obawia się wizyty u stomatologa. Bardzo często strach przed dentystą jest zakorzeniony już od czasów dzieciństwa. Kilkanaście, a już na pewno kilkadziesiąt lat temu, znieczulenia miejscowe nie były tak popularne, jak obecnie. Wizyty u stomatologa zwykle wiązały się z nieprzyjemnym uczuciem lub z bólem. Dodatkowo jakość usług była niższa, plomby były mniej trwałe, często nieszczelne i powodowało to konieczność powtórnych wizyt – te mogły się wiązać z wprowadzeniem leczenia kanałowego, a nawet z ekstrakcją zęba. Warto również podkreślić, że uzębienie jest częścią ciała, którą leczy się niezbyt przyjemnie. Nawet jeśli nie ma bólu, to borowanie zęba niesie ze sobą nieprzyjemne wibracje i charakterystyczny dźwięk. Z pewnością takie wizyty nie należą do przyjemności, dlatego wiele osób ich unika. Obecnie dentysta Kraków stosuje nowoczesne metody leczenia, które nie powodują bólu. Tak naprawdę nie ma więc powodu do strachu, o czym pacjenci muszą przekonać się na własnej skórze.

Wizyta u dentysty nie musi być straszna!

Stomatolog Kraków oferuje wizyty adaptacyjne, które są polecane zarówno dla dzieci, jak i dla osób obawiających się dentysty. Często takie wizyty pozwalają na pokonanie strachu i uprzedzeń. Osoby, które obawiają się zabiegów, mogą z góry poprosić o znieczulenie miejscowe. Jest ono bezpieczne i gwarantuje, że ból podczas zabiegu nie będzie odczuwany. Stomatolog Kraków to lekarz, dlatego do wizyty należy podchodzić w taki sam sposób, jak w przypadku okulisty, dermatologa czy zwykłego lekarza rodzinnego. Są okoliczności, w których po prostu trzeba udać się na wizytę. Może nie jest to przyjemność, jednak podejście bez strachu i nerwów na pewno jest lepszym rozwiązaniem niż strach przed spotkaniem z dentystą.

Warto zabierać na wizyty u stomatologa dzieci. Nawet maluszki w okolicy roku mogą odbyć wizytę adaptacyjną, natomiast starsze dzieci powinny chodzić na wizyty regularnie w celach kontrolnych. Dzięki temu kształtują się prawidłowe nawyki, a strach przed dentystą nie istnieje. Klinika stomatologiczna Kraków oferuje takie wizyty dla najmłodszych, które przebiegają w miłej, bezstresowej atmosferze.