Diastema. Jak usunąć przerwę między zębami?

Diastema. Jak usunąć przerwę między zębami?

26 sierpnia, 2020 Wyłącz przez Redakcja

Przerwa pomiędzy zębami, czyli inaczej diastema może być dla niektórych osób problemem estetycznym, jednak zdarza się, że prowadzi do poważniejszych komplikacji – wad zgryzu czy też problemów z prawidłową mową. Jak można ją usunąć?

Co to jest diastema?

Pod pojęciem jak diastema znajduje się przerwa pomiędzy zębami, najczęściej górnymi jedynkami. Niewielka odległość między dwoma przednimi zębami nie musi być wadą, ale wtedy, gdy przekracza 2 mm, warto, by sprawdził ją dentysta Szczecin to jedno z miast, gdzie można udać się po pomoc.

Zdarza się, że rozsunięte zęby stają się przyczyną poważniejszych problemów, na przykład mogą być to:

  • wady zgryzu
  • choroby dziąseł
  • problemy z wymową

Jak dochodzi do powstania diastemy?

Wyróżnia się kilka typów diastemy zależnie od jej pochodzenia. Także w zależności od typu diastemy stomatolog Szczecin dobiera odpowiednią metodę jej leczenia.

Diastema prawdziwa to rezultat wad wędzidełka wargi górnej. Diastema rzekoma z kolei jest wywołana przez brak bocznych siekaczy lub też ich mniejszy rozmiar. Także wyróżnia się diastemę fizjologiczną, która pojawia się przed wyrznięciem zębów bocznych siecznych – zwykle zanika wtedy, gdy wyrastają.

Jak usunąć diastemę między jedynkami?

Istnieje kilka metod usunięcia diastemy, które może wykonać gabinet i centrum stomatologiczne Szczecin to miasto, gdzie można zrealizować je w każdej prywatnej placówce.

Dla diastemy prawdziwej zaleca się podcięcie wędzidełka i założenie aparatu ortodontycznego. W przypadku pozostałych typów diastem także wskazane jest noszenie aparatu ortodontycznego, lecz można zamknąć ją też za pomocą bondingu lub licówek. Najlepszą metodę może zasugerować stomatolog Szczecin oferuje kompleksowe leczenie w tym zakresie.

Likwidacja diastemy – bonding i licówki

Bonding to zabieg polegający na zamaskowaniu przerwy poprzez nadbudowę materiałem kompozytowym – takim, który służy do wykonywania plomby. Efekt jest widoczny od razu. Materiał kompozytowy nie jest jednak trwały, więc uzupełnienie trzeba wymienić po około 5 latach.

Licówki to trwalsza metoda likwidacji diastemy, lecz wymagają one oszlifowania nawierzchni zębów. To cienkie plasterki porcelany, które nakładane są na przednią stronę zęba i mogą zmienić jego kształt. Efekt także widoczny jest natychmiast i utrzymuje się nawet ponad 15 lat.

Osobom chcącym odwiedzić sprawdzony gabinet lub centrum stomatologiczne Szczecin oferuje dostęp do polecanych specjalistów. Gdy potrzebny jest dobry dentysta Szczecin to najlepszy wybór w regionie.