Czy implanty zębów bardzo bolą?

Czy implanty zębów bardzo bolą?

4 września, 2022 Wyłącz przez Redakcja

Choć zęby składają się z najtwardszej tkanki w ludzkim organizmie, czyli ze szkliwa, to jednak mimo wszystko narażone są na bardzo poważne uszkodzenia. Jeśli nie będzie się o nie odpowiednio dbało, bardzo łatwo doprowadzić do ich ukruszenia czy też całkowitego wypadnięcia. Bardzo często w takiej sytuacji pacjenci decydują się na wszczepienie implantów. Jedyną przeszkodą dla wielu osób jest jednak perspektywa ogromnego bólu. Czy implanty zębów bolą?

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu?

Czy wszczepienie implantu boli? Żeby móc się tego dowiedzieć w pierwszej kolejności zrozumieć trzeba, jak właściwie wygląda sam zabieg. Dopiero wtedy możliwe będzie przeanalizowanie tego, czy jest to zabieg bolesny, czy też nie.
Implant to specjalna śruba, na której mocowana jest korona zęba. Jest on zupełnie niewidoczny, ponieważ znajduje się poniżej linii dziąsła i umieszczany jest bezpośrednio w kości. Oznacza to, że podczas zabiegu wszczepienia go konieczne jest wykonanie otworu przy pomocy niezwykle ostrego i precyzyjnego wiertła. Po osadzeniu implantu w kości żuchwy lub szczęki następuje zszycie dziąsła i założenie specjalnego opatrunku. Dopiero po kilkunastu tygodniach, gdy implant zrośnie się z kością, można przejść do rekonstrukcji zęba, czyli umieszczenia na implancie korony zębowej.

Jak długo utrzymuje się ból po wszczepieniu implantów?

Implant zęba charakteryzuje się rewelacyjną trwałością i może być użytkowany dokładnie tak samo, jak prawdziwy ząb. Widząc jednak opis jego wszczepiania, można mieć pewne wątpliwości, czy na pewno zabieg ten nie wiąże się z ogromnym bólem. Jak to więc wygląda w szczegółach? Czy wszczepienie implantu boli?

Jak się okazuje, nowoczesne metody znieczulania sprawiają, że nawet tak inwazyjny zabieg, jak wszczepienie implantu można przeprowadzić w sposób zupełnie bezbolesny dla pacjenta. Jeśli jednak pacjent będzie odczuwał podczas zabiegu dyskomfort, zawsze istnieje możliwość zastosowania sedacji wziewnej lub też nawet znieczulenia ogólnego, czyli narkozy.

Osobną sprawą jest natomiast to, jak przebiega proces leczenia po zabiegu. Implant musi się dość długo zrastać z kością, czemu może towarzyszyć dość poważny ból. Warto więc na ten okres zaopatrzyć się w odpowiednio silne środki znieczulające, które pozwolą komfortowo przetrwać ten okres. Czy implanty zębów bolą? Po wstawieniu tak, ale jak wskazuje powyższy artykuł można temu zaradzić.