Zabiegi profilaktyczne u stomatologa – co warto o nich wiedzieć?

Zabiegi profilaktyczne u stomatologa – co warto o nich wiedzieć?

9 listopada, 2021 Wyłącz przez Redakcja

W gabinecie specjalisty, jakim jest stomatolog Wolsztyn, pacjenci zwykle pojawiają się wtedy, kiedy już nie mają innego wyjścia, czyli kiedy boli ich ząb, a w dodatku ból ten jest naprawdę dokuczliwy. Oznacza to, że zdecydowana większość osób walczy z próchnicą kiedy odczuwa jej skutki, nie wiedząc nawet, że chorobie tej można zapobiegać. Jest to przy tym możliwe nie tylko za pomocą higieny, która działa w ograniczonym stopniu. Dobry dentysta Wolsztyn może też zaproponować zabiegi profilaktyki stomatologicznej. Co warto o nich wiedzieć?

Wzmocnić szkliwo

Szkliwo, czyli wierzchnia tkanka zębów, jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie. Dzięki temu efektywnie chroni tkanki miękkie. Jednak nawet ona nie jest niezniszczalna, uszkadzają ją kwasy zawarte w pożywieniach i napojach oraz niszcząca działalność bakterii, czyli po prostu próchnica. Oczywiście można wiele zrobić, by zminimalizować to ryzyko, na przykład wystrzegać się słodyczy i regularnie szczotkować zęby, najlepiej po każdym posiłku. Kiedy jednak chce się zwiększyć swoje szanse na zachowanie uzębienia w doskonałym stanie, najlepiej jest na tym nie poprzestawać lecz skorzystać z dodatkowych opcji, jakie mają stomatolodzy Wolsztyn. Są to właśnie zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej, których celem jest odbudowa (remineralizacja), wzmocnienie i uszczelnienie szkliwa. Nad wykonaniem takich zabiegów powinny zwłaszcza zastanowić się osoby mające osłabione szkliwo, na przykład na skutek inwazyjnych zabiegów stomatologicznych, jak wybielanie, ale też pacjenci mający z natury słabe szkliwo. Przydaje się to też w przypadku diety ubogiej w wapń i fluor, a więc materiały tworzące szkliwo.

Jak wyglądają takie zabiegi?

Procedury tego rodzaju nie są skomplikowane, czasochłonne ani tym bardziej bolesne, nie powodują też dyskomfortu, choć czasem nakładane na zęby preparaty mogą mieć niezbyt dobry smak. Aplikuje się je na wszystkie powierzchnie zębów, dzięki czemu szkliwo zostaje uszczelnione także w trudno dostępnych miejscach, które są szczególnie narażone na próchnicę. Warto przy tym wiedzieć, że nie zawsze zabiegi takie mają charakter jednorazowy. Czasami trzeba wykonać ich serię, zwłaszcza gdy stomatolog Wolsztyn uzna, że pacjent potrzebuje odbudowy poważnie osłabionego, uszkodzonego szkliwa. Na pewno warto się na takie rozwiązanie zdecydować.