Odbudowa utraconego zęba

Odbudowa utraconego zęba

23 maja, 2022 Wyłącz przez Redakcja

Utrata zęba przytrafia się wielu pacjentom. Najczęściej jest wynikiem zaniedbań – w wyniku zaawansowanej próchnicy ząb nie nadaje się do leczenia i trzeba go wyrwać albo sam wypada. Czasem jednak pojedynczy brak zęba jest spowodowany wypadkiem – mógł się wtedy złamać i nie można go nadbudować. Dla dzisiejszej stomatologii odbudowa brakującego zęba nie jest żadnym problemem – przeczytaj, na czym polega!

Sposoby odbudowy brakującego zęba

Dentysta może zaproponować pacjentowi dwie metody, dzięki którym może odbudować pojedynczy brak zębowy: implant lub most zębowy. Obie są całkowicie bezpieczne dla pacjenta i pozwalają mu powrócić do dawnego funkcjonowania.

W wypadku pierwszej metody stomatolog montuje w dziąśle tytanowy implant zębowy, który zastępuje korzeń. Musi w tym celu rozciąć dziąsło, umieścić w nim śrubę (implant) i je zszyć. Po około dwóch tygodniach zdejmuje szwy. Na tym kończy się pierwszy etap leczenia implantologicznego, po którym trzeba odczekać około trzech do sześciu miesięcy na zagojenie ran.

Następnie stomatolog dobiera cyrkonową lub porcelanową koronę i przytwierdza ją do implantu na kleju cementowym albo na śrubie. Koronę trzeba dopasować kształtem i kolorem do pozostałych zębów pacjenta.

Odbudowa brakującego zęba jest również możliwa poprzez wstawienie mostu zębowego. Za pomocą mostu można odbudować nie tylko jeden, ale też kilka zębów, które znajdują się obok siebie. Warunkiem koniecznym do zastosowania tej metody jest posiadanie zębów pomiędzy brakami, które posłużą za filary mostu. Stomatolog musi je oszlifować i na nich przyklei most z brakującym w środku zębem.

Tą metodą można uzupełnić pojedynczy brak zęba szybciej niż za pomocą implantu. Protetyk, który tworzy most potrzebuje około 10 dni na jego przygotowanie. Samo mocowanie go na zębach – przy założeniu, że są zdrowe – to kwestia dwóch wizyt u stomatologa.

Most zębowy jest tańszy od korony osadzonej na implancie, ale nawet porcelanowy (najwyższej jakości) trzeba będzie wymienić po kilkunastu latach.

Czy pojedynczy brak zębowy może być groźny dla zdrowia?

Wielu pacjentów po utracie zęba nie decyduje się go odbudowywać, zwłaszcza jeśli dotyczy to zębów tylnych, które są niewidoczne z zewnątrz. To błędne i może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Po pierwsze sąsiednie zęby mogą zacząć się chwiać i w konsekwencji wypaść. Po drugie brak zęba to wyższe ryzyko infekcji i stanów zapalnych dziąsła. Do tego dochodzą również kwestie estetyczne: nawet jeśli braku zęba nie widać, po jakimś czasie może skutkować zapadaniem się policzka i zmianą kształtu żuchwy.