Ile kosztuje stały aparat ortodontyczny?

Ile kosztuje stały aparat ortodontyczny?

12 lipca, 2022 Wyłącz przez Redakcja

Dentysta to lekarz, do którego chodzą osoby w każdym wieku. Jest to spowodowane tym, że warto robić przegląd dentystyczny minimum raz w roku. Bardzo popularnym dentystą jest ortodonta, ponieważ w dzisiejszych czasach wielu osobom zależy na posiadaniu pięknego uśmiechu, co jest związane z prostym uzębieniem. Z tego tekstu dowiesz się, ile kosztuje założenie aparatu ortodontycznego.

Aparatu ortodontycznego – wskazania

Warto wiedzieć, że wizyta u ortodonty może być zlecona przez stomatologa. Oczywiście jeżeli uzna on, że są ku temu jakiekolwiek wskazania. Wiele osób jednak nie wie, że wady zgryzu to nie tylko defekt estetyczny, ale czasem również mogą sprzyjać powstawaniu, na przykład: próchnicy, rozwijaniu się chorób przyzębia, ścieraniu się zębów lub prowadzić do innych niekorzystnych zmian kostno-stawowych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nieprawidłowe ustawienie wszystkich lub kilku łuków zębowych może być przyczyną wad wymowy, a także nawet zmian kształtu twarzy. Kiedyś wizyty ortodontyczne zlecone przez stomatologa miały głównie charakter profilaktyczny, ale w obecnych czasach coraz częściej osoby same zgłaszają się do ortodonty, gdy coś przeszkadza w pięknym uśmiechu.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny stały?

Aparaty stałe to rodzaj aparatu ortodontycznego, który mocowany jest na stałe do zębów i nie można go zdjąć przez cały okres leczenia. Jakie są różnice pomiędzy rodzajami aparatów stałych? Różnice dotyczą przede wszystkim głównie materiałem, z którego są wykonane, miejscem zamocowania oraz jego widocznością. Stałe aparaty ortodontyczne są przymocowane do przedniej części zębów lub po stronie językowej Te drugie są niewidoczne z zewnątrz (aparaty lingwalne). Aparaty stałe mogą być metalowe lub estetyczne. Warto zwrócić uwagę na fakt, że cena metalowych aparatów ortodontycznych jest o wiele niższa. Natomiast aparaty estetyczne są już znacznie droższe. Na różnicę w cenie tych dwóch aparatów ortodontycznych wpływa głównie ich wykonanie z materiałów: kompozytowych lub porcelanowych. Duża zaletą obecnych aparatów stałych jest możliwość dopasowania ich koloru do koloru zębów. Jeżeli chodzi o cenę aparatów stałych to zaczynają się one od 1500 zł do 2000 zł w przypadku tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Natomiast jeżeli zdecydujemy się na aparat estetyczny lub lingwalny wówczas jego cena może wzrosnąć nawet do 8 czy 9 tysięcy złotych. Ile kosztuje aparat ortodontyczny stały – okazauje się, że cena różni się w zależności od jakości apartu, dopasowanego do potrzeb pacjenta i długość jego noszenia.