Halitoza – charakterystyka, objawy, leczenie

Halitoza – charakterystyka, objawy, leczenie

22 sierpnia, 2022 Wyłącz przez Redakcja

Odpowiednia i systematyczna pielęgnacja jamy ustnej uchroni przed pojawieniem się wielu poważnych problemów. Regularne mycie zębów zmniejszy ryzyko wystąpienia próchnicy oraz ułatwi utrzymanie świeżego oddechu.

Co to jest halitoza?

Halitoza to dość wstydliwy problem dotykający sporej części populacji – długo utrzymujący się, przykry zapach z ust może przyczyniać się do obniżenia pewności siebie, może prowadzić również do całkowitego wycofania się z życia społecznego.

Halitoza występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, dodatkowo warto pamiętać również o tym, ze schorzenie to może pojawić się w każdym wieku. Uciążliwy przebieg i skomplikowana diagnostyka utrudniają walkę z chorobą, bardzo często przyczyniając się do znacznego wydłużenia procesu leczenia.

Halitoza – najczęstsze przyczyny nieświeżego oddechu

Warto pamiętać o tym, że halitoza objawiająca się nieprzyjemnym zapachem z ust bardzo często stanowi jeden z objawów chorób toczących się wewnątrz organizmu. Oprócz niewłaściwej higieny jamy ustnej do najczęstszych przyczyn halitozy można zaliczyć także próchnicę zębów, kamień nazębny czy grzybicę jamy ustnej.

Nieprzyjemny zapach z ust może być spowodowany także nieodpowiednią dietą czy paleniem tytoniu, bardzo często halitoza stanowi również efekt uboczny przyjmowania niektórych leków.

Należy pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach nieprzyjemny zapach z ust może stanowić oznakę nieco poważniejszych problemów – halitoza może pojawić się jako jeden z objawów chorób takich jak rak przełyku, rak żołądka czy białaczka. Niekiedy nieświeży zapach z ust może towarzyszyć także chorobom na tle psychicznym.

Halitoza objawy – jak rozpoznać halitozę?

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust to dość charakterystyczna dolegliwość, której towarzyszą stosunkowo łatwo wyczuwalne objawy.

Pierwszą i główną oznaką halitozy jest nieprzyjemny zapach wyczuwalny zarówno przez otoczenie, jak i samego pacjenta. Dodatkowo w powietrzu wydychanym przez pacjenta cierpiącego na halitozę obecna jest siarka.

Halitoza leczenie – jak poradzić sobie z halitozą?

Halitoza leczenie powinno rozpocząć się od postawienia trafnej diagnozy – pierwszym krokiem do pozbycia się uciążliwego problemu nieświeżego oddechu jest więc wizyta w zaufanym gabinecie dentystycznym. Doświadczony dentysta pomoże w określeniu przyczyn nieprzyjemnego zapachu, zapewni również wyeliminowanie potencjalnych problemów zlokalizowanych w obrębie jamy ustnej.

Niezwykle ważną kwestią w profilaktyce i leczeniu halitozy jest także staranne dbanie o higienę jamy ustnej, w walce z nieprzyjemnym zapachem z ust niezwykle pomocne może okazać się również przestrzeganie zdrowej i lekkostrawnej diety.