Co leczy stomatolog?

Co leczy stomatolog?

4 grudnia, 2022 Wyłącz przez Adamin

Stomatologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem i profilaktyką chorób jamy ustnej, zębów i tkanek około-zębowych. Do głównych zadań stomatologa należą m.in. leczenie próchnicy, stanów zapalnych dziąseł, chirurgia stomatologiczna oraz leczenie protetyczne. Wszystkie te procedury mają na celu poprawę stanu zdrowia pacjenta i uzyskanie jego pełnej funkcjonalności.

Leczenie próchnicy

Jedną z podstawowych dziedzin stomatologii jest leczenie próchnicy. Jest to proces usuwania zniszczonych lub uszkodzonych tkanek i wypełniania ubytków w zębach, aby zapobiec dalszej degradacji. W zależności od zaawansowania próchnicy, stomatolog może zalecić leczenie zachowawcze lub większe interwencje chirurgiczne. W przypadku leczenia zachowawczego stomatolog może zastosować następujące metody: skaling, czyszczenie i lakierowanie, wypełnianie ubytków i leczenie kanałowe.

Leczenie stanów zapalnych dziąseł

Inną dziedziną stomatologii jest leczenie stanów zapalnych dziąseł. Może to być spowodowane przez próchnicę lub nieprawidłowe szczotkowanie zębów. Zapalenie dziąseł może objawiać się zaczerwienieniem, obrzękiem i krwawieniem. Stomatolog może zalecić leczenie zachowawcze lub chirurgiczne, w zależności od stanu uzębienia pacjenta. Leczenie zachowawcze obejmuje czyszczenie i lakierowanie zębów, wypełnianie ubytków i przepisywanie odpowiednich leków. Leczenie chirurgiczne obejmuje usuwanie zmienionych chorobowo dziąseł i zastępowanie ich tkankami zdrowymi.

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna jest dziedziną stomatologii, która obejmuje usuwanie lub wydłużanie zębów, usuwanie torbieli, wszczepianie implantów i leczenie jądra zęba. Wszystkie te procedury są wykonywane w celu poprawy wyglądu uzębienia pacjenta i zapewnienia mu jego pełnej funkcjonalności.

Leczenie protetyczne

Leczenie protetyczne jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się wykonywaniem protez i innych aparatów ortodontycznych w celu wyrównania lub naprawienia uzębienia pacjenta. Protezy są wykonywane z metalu, akrylu, plastiku i materiałów kompozytowych. Mogą one być stałe lub ruchome, w zależności od stanu uzębienia pacjenta.

Podsumowanie

Stomatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem i profilaktyką chorób jamy ustnej, zębów i tkanek około-zębowych. Główne procedury stomatologiczne obejmują leczenie próchnicy, stanów zapalnych dziąseł, chirurgię stomatologiczną i leczenie protetyczne. Każda z tych procedur ma na celu poprawę stanu zdrowia pacjenta i uzyskanie jego pełnej funkcjonalności. Jeśli szukasz dentysty zobacz: dentysta Bydgoszcz.